ΖΩΗ ΣΙΟΥΤΗ

Η Ζωή Σιούτη είναι ψυχολόγος με εξειδίκευση στην διαχείριση του στρες, στην δημιουργία και υλοποίηση προγραμμάτων προαγωγής υγείας και στην συμβουλευτική ψυχολογία. Αποφοίτησε από το τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, λαμβάνοντας το βασικό της τίτλο σπουδών. Συνέχισε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, «Η Επιστήμη του Στρες και η Προαγωγή της Υγείας», του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, και στην Σχολή Επιστημών Αγωγής, «Συμβουλευτική Ψυχολογία και Συμβουλευτική στην Εκπαίδευση, την Υγεία και την Εργασία», του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, από τα οποία αποφοίτησε με άριστα. Πιστεύοντας στη δια βίου μάθηση, η ίδια ολοκληρώνει το τρίτο κατά σειρά μεταπτυχιακό της δίπλωμα στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, με τίτλο «Αντιμετώπιση Εξαρτήσεων-Εξαρτησιολογία», του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Έχει παρακολουθήσει πληθώρα σεμιναρίων και μετεκπαιδεύσεων στην ψυχολογία, και διαθέτει πιστοποιημένη επάρκεια στην χορήγηση ψυχομετρικών εργαλείων και προβολικών δοκιμασιών. Διαθέτει επάρκεια στην γλώσσα Braille, πιστοποιημένη μετεκπαιδευτική εξειδίκευση στην Ειδική Αγωγή και εκπαιδεύεται στην Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Προσέγγιση. Επιπλέον, έχει διεξάγει έρευνες και έχει συμμετάσχει ως ομιλήτρια σε Δήμους, σε Συλλόγους, σε Σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και σε Συνέδρια Ψυχολογίας, ενώ έχει εργαστεί ως Ψυχολόγος σε δομές του Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα.