ΜΑΡΙΑ ΜΠΙΝΟΥ

Συμμετοχή σε συνέδρια-Ημερίδες:

1. 5-7/7/2006 12ο Επιστημονικό συνέδριο Φοιτητών Ιατρικής Σχολής:
  • Νεογνό μητέρας με σακχαρώδη διαβήτη )ελέυθερη ανακοίνωση)
  • Επιπτώσεις σακχαρώδη διαβήτη σε ευπαθείς ομάδες (αναρτημένη ανακοίνωση)
  • Επίδραση των αναισθητικών φαρμάκων στη λειτουργία του θυρεοειδούς.
  1. 12-13/5/2006 3ο Ετήσιο επιστημονικό συνέδριο Ιατρικής Σχολής Αθηνών:
  • Ο ρόλος του SACE στη διάγνωση και θεραπεία της Σαρκοείδωσης.
  • Επιπλοκές του σακχαρώδη διαβήτη ως πολυσυστηματική νόσου: έμφαση στην έγκυο και το κύημα.
  1. 20-22/4/2007 13ο Επιστημονικό συνέδριο φοιτητών Ιατρικής Σχολής:
  • Review of the medical literature regarding gestational trauma and the adverse effects on the mother and the fetus on a short-term scale of clinical documentation (ελέυθερη ανακοίνωση)
  • Ο ρόλος και η δράση των φλεγμονωδών κυττάρων στην ανάπτυξη και σοβαρότητα της χρόνιας βρογχίτιδας (ελεύθερη ανακοίνωση)
  • Σακχαρώδης διαβήτης κύησης και οι επιπτώσεις του στο νεογνό (αναρτημένη ανακοίνωση)
  • Φαρμακευτικοί και μη παράμετροι της δευτερογενούς πρόληψης των μετεφραγματικών ασθενών
  • Ανασκόπηση της διεθνούς βιβλιογραφίας αναφορικά με τη νεφροπροστασία στο διαβήτη: αρχές και κατευθύνσεις, προτεραιότητες της ενημέρωσης και πρόληψης (αναρτημένη ανακοίνωση)
  • Η απεικόνιση της έσω κροταφικής σκλήρυνσης με τεχνικές τομογραφίας και η σημασία της στην τεκμιρίωση της διάγνωσης των κλινικών εκφάνσεων για τις οποίες αποτελεί υπόβαθρο (αναρτημένη ανακοίνωση)
  • Ανασκόπηση των βιβλιογραφικών δεδομένων, θεραπευτικές κατευθύνσεις και προτεραιότητες αναφορικά με τον κρανιακό τραυματισμό στις παιδικές ηλικίες (αναρτημένη ανακοίνωση)
  • Review of recent publication concerning chorioamnionitis and its complication, options of diagnosis, implication on prognosis and priorities of treatment (αναρτημένη ανακοίνσωση)
  1. 16-18/5/2012 38ο Πανελλήνιο Ιατρικό συνέδριο:
  • Δηλητηριάσεις στον παιδιατρικό πλυθησμό της Πιερίας (ελεύθερη ανακοίνωση)
  1. 1-4/6/2012 50ο Πανελλήνιο Παιδιατρικό Συνέδριο: