Κωνσταντινος Τερζιδης

Σπουδές

• Πτυχίο Ιατρικής Σχολής Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – Α.Π.Θ. (1999)
  • Τίτλος Ειδικότητας στην Ενδοκρινολογία, Θεραπευτική Κλινική Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών – Ε.Κ.Π.Α. (2010)
  • Υποψήφιος Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α (Θέμα: «Μελέτη του ρόλου της δράσης των γλυκοκορτικοειδών στην προδιάθεση για αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα)

Επαγγελματική Σταδιοδρομία

• Ειδiκευόμενος στην Παθολογική, Χειρουργική, Καρδιολογική Κλινική, Γ.Ν.Ν. «Βοστάνειο» (Μάϊος1999- Αύγουστος 1999)
  • Υπηρεσία Υπαίθρου, Κέντρο Υγείας Άντισσας νομού Λέσβου (περιφερειακό ιατρείο Βατούσας, Οκτώβριος 1999 – Οκτώβριος 2000)
  • Ειδικευόμενος Βοηθός Παθολόγου, Θεραπευτική Κλινική Ε.Κ.Π.Α, Γ.Ν.Α. «Αλεξάνδρα» (στο πλαίσιο ειδικότητας στην Ενδοκρινολογία, Οκτώβριος 2002- Αύγουστος 2004)
  • Ειδικευόμενος Βοηθός Ενδοκρινολόγου, Θεραπευτική Κλινική Ε.Κ.Π.Α, Γ.Ν.Α. «Αλεξάνδρα» (Σεπτέμβριος 2005 – Σεπτέμβριος 2009)
  • Έμμισθος Συνεργάτης Μονάδας Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη, Ευγενίδειο Θεραπευτήριο

Διδακτικό Έργο

• Διδασκαλία στο Β’ εξάμηνο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών της Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α «Έρευνα στη γυναικεία αναπαραγωγή» με αντικείμενο την «Στεροειδογένεση» (ακαδημαϊκά έτη 2007-2008, 2008-2009,2009-2010)
  • Διδασκαλία στο Β’ εξάμηνο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών της Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α «Αναπαραγωγική- Αναγεννητική Ιατρική» με αντικείμενο “Στεροειδογένεση” κα΄τά το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010.