Ζωή Σιούτη

Η Ζωή Σιούτη είναι Κλινική και Συμβουλευτική Ψυχολόγος, με εξειδίκευση στη διαχείριση του στρες, τον σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων προαγωγής ψυχικής υγείας και τη συμβουλευτική ψυχολογία. Έχει σπουδές Ψυχολογίας (Πανεπιστήμιο Κρήτης), ενώ κατέχει πέντε τίτλους Μεταπτυχιακών Σπουδών Ειδίκευσης (M.Sc. & M.Ed.): «Η Επιστήμη του Στρες και η Προαγωγή της Υγείας» (Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών), «Συμβουλευτική Ψυχολογία και Συμβουλευτική στην Εκπαίδευση, την Υγεία και την Εργασία» (Σχολή Επιστημών Αγωγής του ΕΚΠΑ),   «Επιστήμες της Αγωγής: Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση Ατόμων με Προβλήματα Προφορικού και Γραπτού λόγου» (Διυδρυματικό – Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), «Αντιμετώπιση Εξαρτήσεων-Εξαρτησιολογία» (Ιατρική Σχολή – ΕΚΠΑ) και «Διαχείριση Γήρανσης και Χρόνιων Νοσημάτων» (Διυδρυματικό – Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας).

Έχει παρακολουθήσει πολύ μεγάλο αριθμό σεμιναρίων και μετεκπαιδεύσεων στην ψυχολογία, και διαθέτει πιστοποιημένη επάρκεια στη χορήγηση ψυχομετρικών εργαλείων και προβολικών δοκιμασιών. Διαθέτει επάρκεια στην γλώσσα Braille, πιστοποιημένη μετεκπαιδευτική εξειδίκευση στην Ειδική Αγωγή και ειδικεύεται στη Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Ψυχοθεραπεία και στη μέθοδο Απευαισθητοποίησης και Επεξεργασίας μέσω Οφθαλμικών Κινήσεων (EMDR) για τη θεραπεία του τραύματος. Επιπλέον, έχει διεξαγάγει έρευνες και έχει συμμετάσχει ως ομιλήτρια σε Συνέδρια Ψυχολογίας, σε Δήμους, σε Συλλόγους και σε Σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ έχει εργαστεί ως Ψυχολόγος σε δομές του Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα. Σήμερα, εργάζεται ως εξωτερική επιστημονική συνεργάτιδα – Ψυχολόγος στο Τμήμα Κλινικής και Μεταφραστικής Έρευνας στην Ενδοκρινολογία της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, ως εκπαιδεύτρια σε σεμινάρια Ψυχολογίας, και ως Ψυχολόγος στο κέντρο αποκατάστασης παιδιών και εφήβων «Φωτόδεντρο Ανάπτυξης».