ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Η Ενδοκρινολόγος – Διαβητολόγος Παπαδοπούλου Νεκταρία είναι πτυχιούχος της Ιατρικής Σχολής Ιωαννίνων και Διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθμολογία ΄΄Αριστα΄΄. Ελαβε τον τίτλο ειδικότητας στην Ενδοκρινολογία και Διαβητολογία το 2013 από το Υπουργείο Υγείας της Σουηδίας, μετά από εκπαίδευση στη Μονάδα Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών του νοσοκομείου Παίδων ΄΄Αγία Σοφία΄΄ και στην Ενδοκρινολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Linköping, στη Σουηδία. Από το 2013 έως και το 2017, εργάστηκε ως επιμελήτρια στην Ενδοκρινολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Linköping και ειδικότερα ως υπεύθυνη της Μονάδος Οστεοπόρωσης και Συνδρόμων Πολλαπλής Ενδοκρινούς Νεοπλασίας. Παράλληλα εργάστηκε μερικώς και ως επιμελήτρια στην Πανεπιστημιακή Παιδοενδοκρινολογική Μονάδα του ιδίου Νοσοκομείου. Το 2015 ολοκλήρωσε επιτυχώς τη μεταδιδακτορική της έρευνα (Postdoc) από την Ενδοκρινολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Linköping, που αφορούσε στη μελέτη της Διαβητικής Νευροπάθειας σε ασθενείς με Διαβήτη τύπου 1. Παράλληλα ολοκλήρωσε επιτυχώς την Πανεπιστημιακή εκπαίδευση για τη διδασκαλία προπτυχιακών φοιτητών της Ιατρικής Σχολής (problem based learning methodology) καθώς και της ανάθεσης/παρακολούθησης ερευνητικών μελετών μεταπτυχιακών φοιτητων Σχολής επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Linköping. Από το Μάρτιο 2017, επέστρεψε στην Eλλάδα και είναι Επιστημονική Συνεργάτης της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχει συμμετάσχει σε πολλές ερευνητικές μελέτες, με δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά.

ΜΕΛΟΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ

• European Society of Endocrinology “ESE”
  • European Association for the Study of Diabetes “EASD”
  • Endocrine Society, ΗΠΑ