ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΟΚΚΟΡΟΥ

Η Εύα Κοκκορού είναι ψυχολόγος-παιδοψυχολόγος απόφοιτος του Τμήματος Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και κάτοχος μεταπτυχιακού ‘’Επιστήμη του Stress & Προαγωγή Υγείας’’ της Ιατρικής Σχολής Αθηνών από όπου αποφοίτησε με βαθμό άριστα. Έχει εκπαιδευτεί στην Γνωσιακή- Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία και στην Τραυματοθεραπεία και έχει παρακολουθήσει μετεκπαιδευτικά σεμινάρια σχετικά με την ψυχοπαθολογία παιδιών και ενηλίκων.

Εργάζεται ως επιστημονικός συνεργάτης στο Ιατρείο Stress του καθ. Γεωργίου Π. Χρούσου της Μονάδας Κλινικής και Μεταφραστικής Έρευνας στην Ενδοκρινολογία της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ όπου παρέχει υπηρεσίες ψυχικής υγείας σε παιδιά και ενήλικες με ορμονολογικά προβλήματα που σχετίζονται με το stress ενώ παράλληλα ιδιωτεύει.

Έχει εργαστεί σε δημόσιες και ιδιωτικές δομές τόσο με ανήλικο όσο και με ενήλικο πληθυσμό ενώ έχει συμμετάσχει ως ομιλήτρια σε ημερίδες.

Είναι τακτικό μέλος του Συλλόγου Ελλήνων Ψυχολόγων (ΣΕΨ)